Mistr etikety? Naučte se prostřít příbory jako profesionál!
Základní pravidla
Prostírání příborů nemusí být žádná věda! S trochou praxe a těmito základními pravidly zvládnete prostřít stůl jako profesionál a ohromit své hosty. Zapamatujte si, že vidlička patří vždy vlevo a nůž s lžící vpravo od talíře. Ostří nože směřuje vždy k talíři, aby symbolizovalo přátelskou atmosféru. Lžíci umístíme napravo od nože. Příbory na dezert pak elegantně položíme nad talíř. Ať už chystáte slavnostní večeři nebo jen chcete potěšit rodinu u nedělního oběda, správně prostřený stůl dodá vašemu stolování punc výjimečnosti a vytvoří příjemnou atmosféru pro všechny.
Pořadí příborů
Svět slavnostního stolování se může zdát komplikovaný, ale ve skutečnosti je plný krásných rituálů, které dotváří příjemnou atmosféru. Jedním z nich je i správné umístění příborů, které hostům napovídá o vaší péči a smyslu pro detail. Nebojte se, není to žádná věda! Základní pravidlo zní: příbory se pokládají na stůl v pořadí, v jakém se budou používat, a to vždy z vnějšku směrem k talíři. Vidlička tedy nalevo, nůž napravo a lžíce napravo od nože. Pokud servírujete polévku, lžíce na polévku se nachází napravo od lžíce na hlavní chod. Dezertní příbory pak umístíte nad talíř.
Ať už chystáte večeři pro přátele nebo slavnostní oběd, pamatujte, že nejdůležitější je dobrá nálada a příjemná společnost. Správně prostřený stůl je jen třešničkou na dortu, která podtrhne vaši pohostinnost a z každého setkání udělá nezapomenutelný zážitek.
Vidlička vlevo, nůž vpravo
Prostírání stolu se může zdát jako malý detail, ale ve skutečnosti má velkou moc. Dokáže proměnit běžné jídlo ve slavnostní událost a dodat vašemu domovu punc elegance. Vidlička vlevo, nůž vpravo – tato jednoduchá poučka je vaším klíčem k dokonale prostřenému stolu. Nebojte se experimentovat s různými styly prostírání. Použijte barevné ubrousky, květiny nebo svíčky a vytvořte tak atmosféru, která bude ladit s vaší náladou a příležitostí. Ať už chystáte večeři pro dva nebo rodinnou oslavu, nezapomeňte, že správně prostřený stůl je projevem úcty k vašim blízkým i k jídlu, které budete sdílet.
Vlastnost | Formální prostírání | Neformální prostírání |
---|---|---|
Počet vidliček | 2-3 | 1-2 |
Počet nožů | 2-3 | 1-2 |
Lžíce na polévku | Ano | Pouze pokud se podává polévka |
Dezertní příbor | Ano | Ne vždy |
Lžíce nad talířem
Lžíce nad talířem, to je detail, který mnohdy uniká pozornosti, ale přitom dokáže pozvednout prostřený stůl na novou úroveň elegance. Umístění lžíce nad talíř totiž není jen otázkou etikety, ale i praktickým krokem, který zjednoduší servírování a zpříjemní stolování. Lžíce se pokládá napravo od talíře, konkávní stranou nahoru, a to hned vedle nože. Toto uspořádání umožňuje snadné uchopení příboru pravou rukou a plynulý přechod od polévky k hlavnímu chodu.
Správně prostřený stůl s lžící nad talířem vyjadřuje respekt k hostům a vytváří příjemnou atmosféru u stolu. Je to signál, že si dáváte záležet na detailech a chcete svým blízkým dopřát ten nejlepší gastronomický zážitek. Ať už chystáte slavnostní večeři nebo jen běžný oběd, nezapomeňte na tento drobný detail, který dokáže udělat velký rozdíl.
Dezertní příbor
Dezertní příbor, skládající se z vidličky a lžičky, nám na stole oznamuje sladkou tečku na závěr. Umístíme ho nad talíř, lžičku vpravo s rukojetí směřující doprava a vidličku vlevo s rukojetí doleva. Toto uspořádání není jen estetické, ale i praktické. Usnadňuje nám to manipulaci s dezertem a zároveň dodává stolování punc elegance. Představte si tu radost z dokonale servírovaného tiramisu, jehož chuť ještě umocní elegantní pohyb dezertní vidličky. Nebo si vychutnejte lahodný sorbet s pomocí dezertní lžičky, která vám umožní vychutnat si každý doušek. Správně prostřený dezertní příbor tak není jen detailem, ale je třešničkou na dortu, která pozvedne vaše kulinářské zážitky na novou úroveň.
Umístění sklenic
Umístění sklenic na stole je jako třešnička na dortu celého prostírání. Správně zvolené a elegantně rozmístěné sklenice dodají vaší tabuli punc výjimečnosti a sofistikovanosti. Nebojte se experimentovat a najít si styl, který vám bude nejvíce vyhovovat. Zapomeňte na nudu a stereotypy a vneste do svého prostírání svěží vítr! Sklenice na vodu umístíme nad špičku nože. Pokud podáváme víno, postavíme skleničku na víno vpravo od sklenice na vodu, mírně šikmo. V případě více chodů a nápojů postupujeme s rozmístěním sklenic zprava doleva. Pamatujte, že méně je někdy více a příliš mnoho sklenic by mohlo působit chaoticky. Důležité je, aby se hosté u stolu cítili příjemně a uvolněně a mohli si tak naplno vychutnat nejen lahodné pokrmy, ale i příjemnou atmosféru.
Ubrousek na klíně
Ubrousek, elegantně umístěný na klíně, je nejen praktickým doplňkem, ale i symbolem kultivovaného stolování. Jeho přítomnost dodává prostírání punc slavnostní atmosféry a zároveň slouží k ochraně oděvu před drobnými nehodami. Umístění ubrousku na klín je jednoduché gesto s velkým účinkem. Stačí jej jemně rozložit a položit na klín tak, aby větší část směřovala k tělu. Během jídla slouží k diskrétnímu otření úst či prstů. Správné používání ubrousku není nic složitého a zvládne ho každý. Je to malý detail, který pozvedne vaše stolování na novou úroveň a zanechá ve vás i ve vašich hostech příjemný pocit.
Tipy pro slavnostní tabuli
Pro dokonalou atmosféru u slavnostní tabule je důležité nejen lahodné jídlo, ale i esteticky prostřený stůl. Správně umístěné příbory dodají vašemu stolování punc elegance a sofistikovanosti. Nebojte se, prostírání příborů není žádná věda! Základní pravidlo zní: příbory se umisťují podle pořadí chodů, v jakém se budou podávat, zvenčí směrem k talíři. Vidličky patří vlevo, nože a lžíce vpravo. Nezapomeňte, že ostří nožů směřuje vždy k talíři. Nad talířem se umisťuje dezertní příbor, a to tak, že rukojeť lžičky směřuje vpravo a rukojeť vidličky vlevo. Dodržením těchto jednoduchých pravidel proměníte vaši tabuli v elegantní podívanou a vaši hosté se budou cítit výjimečně.
Příbor není nepřítel, nýbrž přítel u stolu. Jeho místo určujeme s respektem k jídlu i hostům, od kraje směrem ke talíři, aby se i ten nejmenší drobeček radosti snědl.
Bořivoj Kovář
Etiketa při stolování
Správně prostřený stůl je jako pozvánka k příjemnému zážitku z jídla. Nejenže jídlo lépe chutná, ale také to svědčí o našem respektu k hostům i k samotnému jídlu. Naučit se základní pravidla prostírání příborů není žádná věda a přinese vám to samé pozitivní výsledky. Vidlička vždy patří vlevo, nůž vpravo a lžíce vedle nože. Příbory na dezert umístíme nad talíř. Pamatujte, že příbory používáme postupně zvenčí dovnitř, podle chodu, který je zrovna servírován. Nebojte se experimentovat s uspořádáním ubrousků a dekorací, fantazie se meze nekladou! Krásně prostřený stůl dokáže pozvednout obyčejné jídlo na malou slavnost a zaručeně vykouzlí úsměv na tváři vám i vašim blízkým.
Nejčastější chyby
I když se může zdát prostírání příborů jako složitá věc, ve skutečnosti je to docela jednoduché a intuitivní. Nicméně i tak se občas stává, že se do našeho stolování vloudí drobná chybička. Nezoufejte, i mistr tesař se někdy utne! Důležité je z chyb se poučit a brát je s nadhledem.
Jednou z nejčastějších chybek je umístění vidličky a nože na špatnou stranu. Pamatujte, že vidlička patří vždy vlevo a nůž vpravo od talíře. Pokud si nejste jistí, představte si sami sebe, jak držíte příbor v ruce - to vám napoví! Další drobností, která může uniknout pozornosti, je otočení ostří nože. To by mělo směřovat vždy k talíři, symbolizuje to přátelskou a pohostinnou atmosféru u stolu.
Nebojte se experimentovat a najít si svůj vlastní styl prostírání, který bude odrážet vaši osobnost a vkus. Ať už zvolíte jednoduchou eleganci nebo kreativní aranžmá, nejdůležitější je, aby se u vašeho stolu všichni cítili příjemně a uvolněně.
Publikováno: 06. 12. 2024
Kategorie: domov